Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna to dział fizjoterapii zajmujący się terapią układu stomatognatycznego, wykorzystujący wiedzę z zakresu fizjoterapii, stomatologii, ortodoncji i protetyki. Jest ona skuteczną formą leczenia dolegliwości i zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Polega na określeniu przyczyn pojawienia się dolegliwości i zaburzeń stawów skroniowo- żuchwowych, mogących mieć podłoże typowo fizyczne ale także psychiczne. Jest to ważne, ponieważ na prawidłowe funkcjonowanie tego stawu wpływa nie tylko cały układ stomatologiczny, ale także mięśniowo-powięziowy, trzewny, nerwowy, kręgosłup, miednica i pozostałe stawy w ciele człowieka. Dlatego ważne jest holistyczne podejście do pacjenta.

Fizjoterapeuta przeprowadza w tym celu m.in. wnikliwy wywiad, badanie postawy ciała, funkcjonalne oraz manualne wewnątrz i zewnątrzustne narządu żucia oraz opracowuje plan fizjoterapii stomatologicznej według indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta.

Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje wiele metod, technik i elementów leczenia manualnego takich jak osteopatia, holistyczna terapia manualna, terapia czaszkowo-krzyżowa, autoterapia i kinesiotaping. Polega na normalizacji napięcia w tkankach miękkich układu stomatognatycznego oraz przywróceniu prawidłowej i fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, jak również w razie konieczności, innych obszarów układu ruchu. Pacjent podczas wizyty terapeutycznej otrzymuje niezbędne informacje na temat wpływu szkodliwych nawyków takich jak obgryzanie paznokci czy częste żucie gumy na narząd żucia oraz instruktaż, dzięki któremu wie w jaki sposób wspomagać proces leczenia także na co dzień.

Fizjoterapia stomatologiczna może być podstawową formą terapii lub uzupełnieniem leczenia stomatologicznego, ponieważ wyeliminowanie wszystkich możliwych źródeł problemu pacjenta może pozwolić na przywrócenie prawidłowego stanu układu stomatognatycznego.

Wskazaniem na fizjoterapię stomatologiczną prowadzoną w naszej Klinice są zaburzenia takie jak:

  • bóle w obrębie głowy, szyi, karku czy ramion,
  • szumy uszne,
  • zgrzytanie i zaciskanie zębów (bruksizm),
  • zaburzenia przełykania,
  • problemy z otwieraniem i zamykaniem ust (m.in. trzaski),
  • zaburzenia ruchomości jamy ustnej,
  • bóle i tarcia w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • bóle zębów oraz ich nadwrażliwość,
  • obrzęki twarzy,
  • zawroty głowy,

ConsultationImage
ConsultationImage

Zapisz się
na konsultacje

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, odezwiemy się do Ciebie jak najszybciej:

Informujemy, że każdą wizytę potwierdzamy telefonicznie. Z uwagi na powyższy fakt prosimy o sprawdzenie dokładności podania numeru kontaktowego. Brak odpowiedzi na nasz kontakt skutkuje anulowaniem wizyty.

Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.

Zadzwoń do nas